MS3126F18-32S
DigiKey Part Number
1200-1042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3126F18-32S
Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Number of Positions
32
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
18-32
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C