MDM-37SSM2A174 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Image for MDM-37SSM2A174 is not available
MDM-37SSM2A174
DigiKey Part Number
1003-MDM-37SSM2A174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-37SSM2A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C