LFXTAL011301
DigiKey Part Number
1923-LFXTAL011301TR-ND - Tape & Reel (TR)
1923-LFXTAL011301CT-ND - Cut Tape (CT)
1923-LFXTAL011301DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFXTAL011301
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 30PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±30ppm Crystal 30pF 40 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LFXTAL011301 Models
Category
Load Capacitance
30pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
8 MHz
Size / Dimension
0.445" L x 0.185" W (11.30mm x 4.70mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm