IRFB38N20DPBF
DigiKey Part Number
2156-IRFB38N20DPBF-ND
Manufacturer
International Rectifier
Manufacturer Product Number
IRFB38N20DPBF
Description
IRFB38N20 - 12V-300V N-CHANNEL P
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 43A (Tc) 3.8W (Ta), 300W (Tc) Through Hole TO-220AB
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
54mOhm @ 26A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
91 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2900 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 300W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V