SPW20N60CFDFKSA1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SPW20N60CFDFKSA1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SPW20N60CFDFKSA1 |
Description | MOSFET N-CH 650V 20.7A TO247-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 650 V 20.7A (Tc) 208W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-1 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SPW20N60CFDFKSA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 124 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tube | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2400 pF @ 25 V |
Part Status Last Time Buy | Power Dissipation (Max) 208W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |