SPW20N60C3FKSA1
DigiKey Part Number
448-SPW20N60C3FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPW20N60C3FKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 20.7A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 20.7A (Tc) 208W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-1
EDA/CAD Models
SPW20N60C3FKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
114 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 13.1A, 10V