ISC044N15NM6ATMA1
DigiKey Part Number
448-ISC044N15NM6ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-ISC044N15NM6ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-ISC044N15NM6ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISC044N15NM6ATMA1
Description
TRENCH >=100V
Detailed Description
N-Channel 150 V 17.1A (Ta), 156A (Tc) 3W (Ta), 250W (Tc) Surface Mount PG-TSON-8-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ISC044N15NM6ATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 50A, 15V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 140µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
72 nC @ 75 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5100 pF @ 75 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TSON-8-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 15V