IRFR5505TRPBF
DigiKey Part Number
IRFR5505PBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IRFR5505PBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IRFR5505PBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFR5505TRPBF
Description
MOSFET P-CH 55V 18A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 55 V 18A (Tc) 57W (Tc) Surface Mount TO-252AA (DPAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRFR5505TRPBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
650 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
57W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Supplier Device Package
TO-252AA (DPAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 9.6A, 10V