IPW80R290C3AXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPW80R290C3AXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW80R290C3AXKSA1
Description
MOSFET N-CH 800V 17A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 17A (Tc) 227W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
117 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2300 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
227W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 11A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 1mA