IPL60R104C7AUMA1
DigiKey Part Number
448-IPL60R104C7AUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPL60R104C7AUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPL60R104C7AUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPL60R104C7AUMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 20A 4VSON
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 20A (Tc) 122W (Tc) Surface Mount PG-VSON-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPL60R104C7AUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 490µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1819 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
122W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-VSON-4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
104mOhm @ 9.7A, 10V