IPD70R900P7SAUMA1
DigiKey Part Number
IPD70R900P7SAUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD70R900P7SAUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD70R900P7SAUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD70R900P7SAUMA1
Description
MOSFET N-CH 700V 6A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 700 V 6A (Tc) 30.5W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
EDA/CAD Models
IPD70R900P7SAUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 60µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.8 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
211 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
30.5W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
700 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
900mOhm @ 1.1A, 10V