IPD50R380CEAUMA1
DigiKey Part Number
IPD50R380CEAUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD50R380CEAUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD50R380CEAUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD50R380CEAUMA1
Description
MOSFET N-CH 500V 14.1A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 14.1A (Tc) 98W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
EDA/CAD Models
IPD50R380CEAUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 260µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
24.8 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
584 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
98W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
13V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 3.2A, 13V