IPD50N06S4L08ATMA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 4.830
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 5.888
Datasheet
Similar
In Stock: 402
In Stock: 173
Vishay Siliconix
N-Channel 60 V 50A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
IPD50N06S4L08ATMA1
DigiKey Part Number
IPD50N06S4L08ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD50N06S4L08ATMA1
Description
MOSFET N-CH 60V 50A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4780 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
71W (Tc)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3-11
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.8mOhm @ 50A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 35µA