IPD50N06S214ATMA2
DigiKey Part Number
448-IPD50N06S214ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD50N06S214ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD50N06S214ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD50N06S214ATMA2
Description
MOSFET N-CH 55V 50A TO252-31
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 55 V 50A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
EDA/CAD Models
IPD50N06S214ATMA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1485 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3-11
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14.4mOhm @ 32A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 80µA