IPD088N06N3GATMA1
DigiKey Part Number
448-IPD088N06N3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD088N06N3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 60V 50A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 50A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-311
EDA/CAD Models
IPD088N06N3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 34µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3900 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
71W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3-311
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.8mOhm @ 50A, 10V