IPD055N08NF2SATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPD055N08NF2SATMA1 |
Description | MOSFET |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 80 V 17A (Ta), 98A (Tc) 3W (Ta), 107W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPD055N08NF2SATMA1 Models |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 60A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 55µA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2500 pF @ 40 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 107W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package PG-TO252-3 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Package / Case |