IPD055N08NF2SATMA1
DigiKey Part Number
448-IPD055N08NF2SATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD055N08NF2SATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD055N08NF2SATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD055N08NF2SATMA1
Description
MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 17A (Ta), 98A (Tc) 3W (Ta), 107W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD055N08NF2SATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.5mOhm @ 60A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 55µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
54 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 107W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V