IPBE65R230CFD7AATMA1
DigiKey Part Number
448-IPBE65R230CFD7AATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPBE65R230CFD7AATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPBE65R230CFD7AATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPBE65R230CFD7AATMA1
Description
MOSFET N-CH 650V 11A TO263-7
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 11A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-3-10
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPBE65R230CFD7AATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1044 pF @ 400 V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
63W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO263-7-3-10
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
230mOhm @ 5.2A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 260µA