IPB80N03S4L03ATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPB80N03S4L03ATMA1 |
Description | MOSFET N-CH 30V 80A TO263-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 30 V 80A (Tc) 94W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPB80N03S4L03ATMA1 Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±16V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5100 pF @ 25 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Power Dissipation (Max) 94W (Tc) |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
FET Type | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Mounting Type Surface Mount |