IPB65R190CFD7AATMA1
DigiKey Part Number
448-IPB65R190CFD7AATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPB65R190CFD7AATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPB65R190CFD7AATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB65R190CFD7AATMA1
Description
MOSFET N-CH 650V 14A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 14A (Tc) 77W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPB65R190CFD7AATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1291 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
77W (Tc)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 6.4A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 320µA