IPB024N10N5ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPB024N10N5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPB024N10N5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPB024N10N5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB024N10N5ATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 180A TO263-7
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 180A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
EDA/CAD Models
IPB024N10N5ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 183µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
138 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10200 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO263-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.4mOhm @ 90A, 10V