IPA70R360P7SXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPA70R360P7SXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA70R360P7SXKSA1
Description
MOSFET N-CH 700V 12.5A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 700 V 12.5A (Tc) 26.4W (Tc) Through Hole PG-TO220 Full Pack
EDA/CAD Models
IPA70R360P7SXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 150µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16.4 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
517 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
26.4W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
700 V
Supplier Device Package
PG-TO220 Full Pack
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
360mOhm @ 3A, 10V