IMZC120R034M2HXKSA1
DigiKey Part Number
448-IMZC120R034M2HXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMZC120R034M2HXKSA1
Description
SICFET N-CH 1200V 55A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
69 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 55A (Tc) 244W (Tc) Through Hole PG-TO247-4-17
EDA/CAD Models
IMZC120R034M2HXKSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
34mOhm @ 20A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.1V @ 6.4mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 18 V
Vgs (Max)
+23V, -7V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1510 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
244W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V