IMYR140R029M2HXLSA1
DigiKey Part Number
448-IMYR140R029M2HXLSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMYR140R029M2HXLSA1
Description
SIC DISCRETE
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1400 V 71A (Tc) 288W (Tc) Through Hole PG-TO247-4-18
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IMYR140R029M2HXLSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
29mOhm @ 27.3A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.1V @ 8.6mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
61 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+23V, -7V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1960 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
288W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
1400 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO247-4-18
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V