IMT65R020M2HXUMA1
DigiKey Part Number
448-IMT65R020M2HXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IMT65R020M2HXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IMT65R020M2HXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMT65R020M2HXUMA1
Description
SILICON CARBIDE MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 105A (Tc) 440W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-2
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 46.9A, 20V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.6V @ 9.5mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
57 nC @ 18 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+23V, -7V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2038 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
440W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-HSOF-8-2
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 20V