IMDQ75R020M2HXTMA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
New Product
N-Channel 750 V 86A (Tc) 340W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-22-1
IMDQ75R020M2HXTMA1
IMDQ75R020M2HXTMA1
DigiKey Part Number
448-IMDQ75R020M2HXTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IMDQ75R020M2HXTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IMDQ75R020M2HXTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMDQ75R020M2HXTMA1
Description
IMDQ75R020M2HXTMA1
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 44.7A, 20V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.6V @ 9.8mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
59 nC @ 18 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+23V, -7V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2085 pF @ 500 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
340W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
750 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-HDSOP-22-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 20V