IMBG120R034M2HXTMA1
DigiKey Part Number
448-IMBG120R034M2HXTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IMBG120R034M2HXTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IMBG120R034M2HXTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMBG120R034M2HXTMA1
Description
SICFET N-CH 1200V 58A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 58A (Tc) 278W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
34mOhm @ 20.4A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.1V @ 6.4mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 18 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+23V, -7V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1510 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO263-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V