IKW25N120CS7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW25N120CS7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW25N120CS7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 55A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 55 A 250 W Through Hole PG-TO247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKW25N120CS7XKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
1.2mJ (on), 1.1mJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
150 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
21ns/160ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 25A, 6Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
150 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
55 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
75 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 25A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
250 W