IDWD50G200C5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IDWD50G200C5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDWD50G200C5XKSA1
Description
DIODE SIC 2000V 140A PGTO2472U01
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 2000 V 140A Through Hole PG-TO247-2-U01
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IDWD50G200C5XKSA1 Models
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
750 µA @ 2 kV
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
5700pF @ 1V, 100kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
2000 V
Supplier Device Package
PG-TO247-2-U01
Current - Average Rectified (Io)
140A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.75 V @ 50 A