IDP30E65D1XKSA1
DigiKey Part Number
IDP30E65D1XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDP30E65D1XKSA1
Description
DIODE STD 650V 60A PGTO22021
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 60A Through Hole PG-TO220-2-1
EDA/CAD Models
IDP30E65D1XKSA1 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
64 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 650 V
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-2-1
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 30 A