IAUCN08S7L018ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUCN08S7L018ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUCN08S7L018ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUCN08S7L018ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUCN08S7L018ATMA1
Description
MOSFET_(75V 120V(
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 210A (Tj) 169W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-43
EDA/CAD Models
IAUCN08S7L018ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 87µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
103.9 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6351 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max)
169W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-43
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.8mOhm @ 88A, 10V