FZ400R65KE3NOSA1
DigiKey Part Number
448-FZ400R65KE3NOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FZ400R65KE3NOSA1
Description
IGBT MOD 6500V 800A 8350W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Half Bridge 6500 V 800 A 8350 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
110 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
Configuration
Half Bridge
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
6500 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
800 A
Package / Case
Module
Power - Max
8350 W
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.4V @ 15V, 400A