FS100R12KT4GBOSA1
FS100R12KT4GBOSA1
DigiKey Part Number
FS100R12KT4GBOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS100R12KT4GBOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 100A 515W MOD
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 100 A 515 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
6.3 nF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Power - Max
515 W