FF2MR12KM1HPHPSA1
DigiKey Part Number
448-FF2MR12KM1HPHPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF2MR12KM1HPHPSA1
Description
MOSFET 2N-CH 1200V AG-62MMHB
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 420A (Tc) Chassis Mount AG-62MMHB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FF2MR12KM1HPHPSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.96mOhm @ 420A, 18V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.15V @ 168mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1200nC @ 18V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
36300pF @ 800V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
AG-62MMHB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
420A (Tc)