BSZ150N10LS3GATMA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 9.889
Datasheet
N-Channel 100 V 40A (Tc) 2.1W (Ta), 63W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8
BSZ150N10LS3GATMA1
DigiKey Part Number
BSZ150N10LS3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSZ150N10LS3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSZ150N10LS3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSZ150N10LS3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 40A 8TSDSON
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BSZ150N10LS3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 33µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
2.1W (Ta), 63W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15mOhm @ 20A, 10V