BSZ063N04LS6ATMA1
DigiKey Part Number
448-BSZ063N04LS6ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BSZ063N04LS6ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BSZ063N04LS6ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSZ063N04LS6ATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 15A/40A TSDSON
Detailed Description
N-Channel 40 V 15A (Ta), 40A (Tc) 2.5W (Ta), 38W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-FL
EDA/CAD Models
BSZ063N04LS6ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
650 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 38W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8-FL
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.3mOhm @ 20A, 10V