AIMDQ75R020M2HXTMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AIMDQ75R020M2HXTMA1 |
Description | AIMDQ75R020M2HXTMA1 |
Manufacturer Standard Lead Time | 61 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 750 V 86A (Tc) 340W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-22-1 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 5.6V @ 9.8mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 59 nC @ 18 V |
Series | Vgs (Max) +23V, -7V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2085 pF @ 500 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 340W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 750 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 20V | Supplier Device Package PG-HDSOP-22-1 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 44.7A, 20V | Package / Case |