ITL-8201-12-33
DigiKey Part Number
6517-ITL-8201-12-33-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ITL-8201-12-33
Description
TAPE FILM AMBER
Customer Reference
Detailed Description
High Temp Polyimide Tape Silicone Thermosetting Adhesive Amber 0.47" (12.00mm) X 108' (32.9m) 36 yds
Category
Width
0.47" (12.00mm)
Manufacturer
Inducomp
Length
108' (32.9m) 36 yds
Packaging
Bulk
Color
Amber
Part Status
Active
Usage
Masking, High Temperature, Wave Soldering
Tape Type
High Temp Polyimide
Temperature Range
356°F (180°C)
Adhesive
Silicone Thermosetting
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyimide
Shelf Life
24 Months
Thickness
0.0024" (2.4 mils, 0.061mm)
Storage/Refrigeration Temperature
30°F ~ 60°F (18°C ~ 28°C)