ITL-6211-25-33
DigiKey Part Number
6517-ITL-6211-25-33-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ITL-6211-25-33
Description
TAPE ELECTRICAL AMBER
Customer Reference
Detailed Description
Insulating, High Temperature Tape Silicone Adhesive Amber 0.98" (25.00mm) X 108' (32.9m) 36 yds
Category
Width
0.98" (25.00mm)
Manufacturer
Inducomp
Length
108' (32.9m) 36 yds
Packaging
Bulk
Color
Amber
Part Status
Active
Usage
Electrically Insulating, High Temperature, Static Dissipative
Tape Type
Insulating, High Temperature
Temperature Range
500°F (260°C)
Adhesive
Silicone
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyimide
Shelf Life
12 Months
Thickness
0.0024" (2.4 mils, 0.061mm)
Storage/Refrigeration Temperature
71°F (21°C)