RSSDN-10A
DigiKey Part Number
1885-RSSDN-10A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSSDN-10A
Description
SOLID STATE RELAY 10A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Mfr
Voltage - Input
3 ~ 32VDC
Series
Voltage - Load
0 V ~ 660 V
Packaging
Bulk
Load Current
10 A
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C