Image for TB4-22S-1H(800) is not available
TB4-22S-1H(800)
DigiKey Part Number
26-TB4-22S-1H(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB4-22S-1H(800)
Description
TB4-22S-1H(800)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Packaging
Tape & Reel (TR)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Part Status
Active
Features
Solder Retention
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
22
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Housing Color
Black
Termination
Solder
Actuator Color
Gray
Height Above Board
0.177" (4.50mm)