PCN13-96S-2.54DSA(71)
DigiKey Part Number
H11223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN13-96S-2.54DSA(71)
Description
CONN DIN RCPT 96POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN13-96S-2.54DSA(71) Models
Category
Style
C
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Level, Class
1
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
96
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.100" (2.54mm)