Image for FX6-50P-0.8SV1(92) is not available
FX6-50P-0.8SV1(92)
DigiKey Part Number
FX6-50P-0.8SV1(92)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-50P-0.8SV1(92)
Description
CONN HDR 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX6-50P-0.8SV1(92) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
6mm, 8mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Number of Positions
50
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)