Image for FX6-50P-0.8SV1(71) is not available
FX6-50P-0.8SV1(71)
DigiKey Part Number
FX6-50P-0.8SV1(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-50P-0.8SV1(71)
Description
CONN HDR 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX6-50P-0.8SV1(71) Models
Packaging
Tube
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
6mm, 8mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)