FX20-80S-0.5SH
FX20-80S-0.5SH
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX20-80S-0.5SH
DigiKey Part Number
H122396-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-80S-0.5SH
Description
CONN RCPT 80POS R/A SMD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FX20-80S-0.5SH Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Height Above Board
0.281" (7.15mm)