FX10-168IP-8PH(03)
DigiKey Part Number
H125525-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10-168IP-8PH(03)
Description
CONN INTERPOSER 168P STACK GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
168 Position Connector Interposer Stacking Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX10-168IP-8PH(03) Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Stacking
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Interposer
Mated Stacking Heights
11mm ~ 13mm