FH35C-31S-0.3SHW(50)
DigiKey Part Number
26-FH35C-31S-0.3SHW(50)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH35C-31S-0.3SHW(50)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH35C-31S-0.3SHW(50)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH35C-31S-0.3SHW(50)
Description
CONN FPC 31POS 0.3MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH35C-31S-0.3SHW(50) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
31
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Contact Finish Thickness
11.8µin (0.30µm)
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.035" (0.88mm)