Image for DF9-15P-1V(69) is not available
DF9-15P-1V(69)
DigiKey Part Number
26-DF9-15P-1V(69)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF9-15P-1V(69)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF9-15P-1V(69)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9-15P-1V(69)
Description
CONN HDR 15POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF9-15P-1V(69) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
15
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)