DF62WZ-6P-2.2DSA(20)
DigiKey Part Number
26-DF62WZ-6P-2.2DSA(20)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62WZ-6P-2.2DSA(20)
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.087" (2.20mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.610" (15.49mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Waterproof
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Ingress Protection
IP67
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V