DF58-2P-1.2V(21)
DF58-2P-1.2V(21)
Hirose DF58 Series Connectors | Digi-Key Daily
DF58-2P-1.2V(21)
DigiKey Part Number
H125485TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125485CT-ND - Cut Tape (CT)
H125485DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF58-2P-1.2V(21)
Description
CONN HEADER SMD 2POS 1.2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 2 position 0.047" (1.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF58-2P-1.2V(21) Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Swing Lock
Series
Insulation Height
0.095" (2.41mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
100VDC